Často kladené otázky - přijímací řízení bakalářské studium 2019/2020

• Q1: Je pravda, že na FAV nejsou přijímací zkoušky?

A1: Ano. Ale existuje přijímací řízení. V něm je uchazeči po splnění jedné z uvedených podmínek (dle Kriteria A) garantováno přijetí na vybraný program/obor/specializaci. Ostatní uchazeči jsou seřazeni  podle výsledků dosažených na střední škole s ohledem na další aktivity studenta (Kriterium B). Podrobně viz Podmínky k přijetí v akademickém roce 2019/2020
  • Q2: Jaké jsou ty další aktivity?

A2: Národní srovnávací zkoušky (tzv. SCIO testy). Podrobně viz: Podmínky k přijetí v akademickém roce 2019/2020
  • Q3: Je pravda, že na FAV přijmou každého uchazeče?

A3: Ne. Uchazeči jsou seřazeni v pořadí od nejlepších k nejhorším. Přijati jsou v tomto pořadí až do naplnění kapacity oboru.
  • Q4: Jaké byly v loňském roce počty na oborech?

A4: Viz. Zpráva o průběhu přijímacího řízení - na http://www.fav.zcu.cz/fakulta/uredni-deska/

• Q5: Je možné podat přihlášku na více oborů?

A5: Ano. Jedná se vlastně o podání více přihlášek v e-přihlášce.
  • Q6: Jak vyplním elektronické přihlášky na více oborů?

A6: Elektronická přihláška se vyplní vícekrát (několikrát po sobě, pro každý obor samostatně).
  • Q7: Jaká je výše poplatku?

A7: V případě podání přihlášek na více oborů FAV hradíte poplatek 500,- Kč za KAŽDOU přihlášku. Při platbě použijete jako specifický symbol oborové číslo vygenerované systémem pro každou přihlášku.
  • Q8: Mám podat přihlášky na více oborů?

A8: Pokud plánujete studium pouze jednoho oboru a podání přihlášky na více oborů by mělo být pouze jako pojistka pro přijetí, doporučujeme podat pouze jednu přihlášku na Vámi preferovaný obor.
  • Q9: Rozlišujete při výpočtu ohodnoceného průměru studenty z různých typů škol?

A9: Ne.
  • Q10: Berou se v úvahu úspěšně absolvované Národní srovnávací zkoušky (tzv. SCIO testy)?

A10: Ano. Úspěšné výsledky ve SCIO testech se posuzují pro přijetí podle Kriteria A i podle Kriteria B.
  • Q11: Jak si mám zvýšit své šance na přijetí? Studoval jsem s průměrnými výsledky (průměr známek menší než 2,7) na průmyslové škole a nikdy jsem se nezúčastnil žádných olympiád z matematiky či fyziky.

A11: Nejsnáze realizovatelný způsob je zúčastnit se SCIO testů.
    Podrobně viz Podmínky k přijetí v akademickém roce 2019/2020
  • Q12: Mohu být přijat i přesto, že je můj průměr větší neř 2,7, což je maximu stanovené v podmínkách přijetí?

A12: Ano, ale pouze v tom případě, že vykonáte NSZ SCIO dle kritéra A nebo B podmínek přijetí. Pro kritérium B ovšem platí podmínka, že uchazeči budou seřazeni od nejlepšího k nejhoršímu a přijati budou v tom pořadí až do naplnění kapacity oboru.
  • Q13: Uvažují se výsledky státních maturit?

A13: V přijímacím řízení pro 2019/20 ne.
  • Q14: Do kdy musím podat přihlášku?

A14: Nejpozději do 31.3.2019.
  • Q15: Do kdy musím doložit výsledky ze střední školy, případně další aktivity?

A15: Elektronicky nejpozději do 31.3.2019, poštou nebo osobně do 7.4.2019.
  • Q16: Pokud výsledky ze střední školy nebo další přílohy nedoložím, co se stane?

A16: Přijímací řízení bude zastaveno.
  • Q17: Jakým způsobem doložím průměry ze střední školy?

A17: Preferujeme elektronickou fomu v e-přihlášce, podrobnosti viz pokyny k doložení příloh
  • Q18: Jakým způsobem doložím absolvování Národní srovnávací zkoušky z matematiky, obecných studijních předpokladů, nebo absolvování krajského či celostátního kola olympiády v matematice nebo fyzice, absolvování logické olympiády nebo absolvování finálového kola soutěže v programování PilsProg?

A18: Můžete postupovat podle jedné z následujících možností:
    • a) souhlas o elektronickém předání výsledků NSZ společnosti SCIO.
    • b) preferujeme elektronickou fomu v e-přihlášce, podrobnosti viz pokyny k doložení příloh
  • Q19: Jakým způsobem mám dodat veškeré požadované přílohy k přihlášce na studijní oddělení FAV?

A19: Preferujeme elektronickou fomu v e-přihlášce, podrobnosti viz pokyny k doložení příloh.
  • Q20: Kdy se dozvím, zda jsem byl přijat?

A20: V průběhu měsíce května 2019 dostanete informaci, zda jste splnil podmínky k přijetí. Zápis ke studiu je možný, až po doložení maturitního vysvědčení.
  • Q21: Do kdy musím doložit maturitní vysvědčení?

A21: V den, kdy jste pozván k vyřízení úředních náležitostí spojených se zápisem do studia. Bez doložení maturitního vysvědčení Vám nemůže být vydáno Rozhodnutí o přijetí ke studiu, a tudíž se ani nemůžete do studia zapsat. Mezní termín pro doložení maturitního vysvědčení je 20.9.2019, nikoliv později.
  • Q22: Podávám si přihlášky na více oborů FAV. Musím přílohy doložit ke každé přihlášce nebo stačí pouze jedenkrát?

A22: Přílohy je třeba doložit ke každé přihlášce. Každá podaná přihláška je posuzována samostatně.

• Q23: Zajímá mě programování. Počítá se nějak do aktivit?

A23: Ano a významně. Pokud se zúčastníte a budete úspěšným řešitelem soutěže PilsProg (pilsprog.fav.zcu.cz) nebo úspěšným řešitelem krajského nebo celostátního kola matematické nebo fyzikální olympiády vyhlašované MŠMT nebo logické olympiády vyhlašované Mensou ČR.