Učitelství informatiky pro střední školy
Přijímací řízení - 2025/2026
- Vizualizace studijního plánu - maior
Odkazy na vizualizace dostupných kombinací (-minor) jsou uvedeny v textu níže.
(vizualizace pro následujcí akademický rok bude dostupná od dubna)
Celkový studijní plán (v součtu 120 kreditů) vznikne kombinací studijního plánu hlavního studijního programu a studijního plánu jednoho přidruženého studijního programu. Aktuální studijní plány lze nalézt na portálu ZČU (na následující akademický rok vždy od dubna).
Hlavní studijní program:
Učitelství informatiky pro střední školy (Fakulta aplikovaných věd ZČU) – studijní plán
Téma diplomové práce je voleno z oblasti informatiky či její didaktiky.
Přidružený studijní program: studijní plány pro ak. 25/26 budou zveřejněny v dubnu 2025
Učitelství fyziky pro střední školy (Fakulta aplikovaných věd ZČU) – studijní plán celé kombinace
Učitelství matematiky pro střední školy (Fakulta aplikovaných věd ZČU) – studijní plán celé kombinace
Učitelství biologie pro střední školy (Fakulta pedagogická ZČU) – studijní plán celé kombinace
Učitelství geografie pro střední školy (Fakulta pedagogická ZČU) – studijní plán celé kombinace
Učitelství chemie pro střední školy (Fakulta pedagogická ZČU) – studijní plán celé kombinace
Nezávisle na volbě přidruženého studijního programu jsou všichni studenti hlavního studijního programu Učitelství informatiky pro střední školy studenty Fakulty aplikovaných věd ZČU.
Vstupní předpoklady z odborných (aprobačních) předmětů na úrovni bakalářského studia jsou ověřovány formou přijímací zkoušky a při následném ústním pohovoru. V rámci ústního pohovoru je rovněž ověřována i motivace k výkonu učitelského povolání.
Učitelství informatiky pro střední školy
Termín přijímací zkoušky: 24. 6. 2025
Obecný popis přijímací zkoušky
- Jelikož jde o sdružené studium dvou studijních programů (hlavního a přidruženého, tzv. maior a minor), má přijímací zkouška dvě části odpovídající oborům těchto studijních programů (tedy aprobačním předmětům) a dále s ohledem na specifika programu ještě třetí část týkající se pedagogicko-psychologických kompetencí a reflektované praxe.
- V případě sdružených programů uskutečňovaných plně na FAV ZČU (aprobační kombinace INF+FY a FY+INF, INF+MA a MA+INF) se konají obě předmětové části v jeden den na FAV.
- V případě, že je jeden ze sdružených programů zabezpečován FPE ZČU (tedy aprobační předměty BI, GE, CH), konají se jednotlivé předmětové části přijímací zkoušky zpravidla v různých dnech, a to pro MA, FY, INF na FAV a pro BI, GE, CH na FPE.
- Přijati mohou být pouze uchazeči, kteří uspějí v přijímací zkoušce z obou oborů a kteří současně splňují předpoklady týkající se pedagogicko-psychologických kompetencí a reflektované praxe, tedy podmínky třetí dílčí části přijímací zkoušky.
Přijímací zkouška z informatiky
Přijímací zkouška má písemnou a ústní část:
- Písemná část se skládá z testových otázek pokrývajících jednotlivá témata. Otázky mají různou obtížnost a tedy jsou ohodnoceny odpovídajícím způsobem, který je vždy u otázky uveden. Maximální počet bodů je 40. Časový limit je 60 minut.
- Ústní část je vedena formou pohovoru s přijímací komisí. Otázky jsou kladeny s ohledem na volbu studijního programu (příp. konkrétní aprobace) a na předchozí absolvované studium. V rámci ústního pohovoru je rovněž ověřována i motivace k výkonu učitelského povolání. Maximální počet bodů je 20.
- Na základě dalších prokázaných výjimečných výsledků a aktivit (např. odborných publikací, úspěšných účastí v odborných soutěžích apod.) může komise přidělit další body (max. 40).
Komise doporučuje přijetí uchazeče, pokud získal minimálně 25 bodů.
Přijímací zkouška z informatiky je prominuta, pokud uchazeč absolvoval bakalářský nebo navazující studijní program, který je obsahově obdobný bakalářskému programu Informatika na FAV ZČU s váženým studijním průměrem max. 2,0. Jako obsahově obdobné studium je uznáván např. program Informatika se zaměřením na vzdělávání na FPE ZČU, pokud uchazeč absolvoval předmět KVD/PGMA. V případě absolvování jiného než uvedených programů posoudí obsahovou obdobnost předchozího studia garant programu na základě absolvovaných předmětů. Další možností prominutí přijímací zkoušky z informatiky je prokázání výjimečných výsledků a aktivit (např. odborných publikací, úspěšných účastí v odborných soutěžích apod.) – tyto aktivity opět posuzuje a uznává garant programu. O prominutí přijímací zkoušky nebo její části je nutno požádat současně s podáním přihlášky.
Splnění předpokladů týkajících se pedagogicko-psychologických kompetencí a reflektované praxe
- Nutnou podmínkou pro přijetí ke studiu je prokázání pedagogicko-psychologických kompetencí a reflektované praxe na úrovni bakalářských programů zaměřených na vzdělávání.
- Výše uvedený požadavek se prokazuje buďto kontrolou výpisu předmětů absolvovaných během bakalářského studia (např. Diploma Supplement) či jinou doložitelnou formou, např. absolvováním vhodného programu celoživotního vzdělávání v rozsahu kurzu Doplňující modul pedagogicko-psychologický a praxe nabízeného ZČU pro absolventy neučitelsky orientovaných studijních programů, viz https://www.pc.fpe.zcu.cz/?p=2610 .
- Uznání splnění požadavků v této části přijímací zkoušky je v pravomoci garanta hlavního studijního programu.
- Mezní termín pro splnění této části přijímací zkoušky je dán datem zápisu do studia.
Přijímací zkouška z druhého aprobačního předmětu
Tato dílčí část přijímací zkoušky se řídí podmínkami přijímacího řízení té fakulty, která zabezpečuje přidružený studijní program.