NOC VĚDCŮ

Noc vědců je celostátní akcí, do které se pravidelně zapojuje i ZČU. Pojďte i na Fakultě aplikovaných věd objevovat tajemná zákoutí vědy a nechejte se vědci a vědkyněmi inspirovat k vlastnímu poznávání zákonitostí světa kolem nás nebo k dalšímu studiu.
Akce se koná pravidelně na podzim. Sledujte naše sociální sítě a web, ať vám následující ročník neuteče.

Co jste mohli zažít v roce 2024:

Tenkovrstvé materiály a plazmové technologie

Chytrá okna, flexibilní displeje, antireflexní filtry, čisté zdroje energie, inteligentní senzory, samočisticí a antibakteriální povrchy… Tyto a mnohé další moderní technologie jsou založeny na nových tenkovrstvých nanostrukturních materiálech. Pokud chcete nahlédnout do zákulisí moderního materiálového výzkumu a aplikované fyziky, zajímají vás nové materiály, baví vás experimentálně zkoumat a objevovat, je tato expozice určena právě pro vás.

Neurofeedback

Chcete poznat proměnu mozkové aktivity na pohyb? Nabídneme vám zábavnou platformu pro kognitivní trénink založený na rozhraní, které propojuje mozek s počítačem. Poznáte tak blíže, jaké možnosti skýtá obor neuroinformatika. Na modelové železnici totiž budete moci ovládat vlak mozkovými vlnami. Zajímá vás, jak je to možné? Princip spočívá ve využití snímače pro záznam mozkové aktivity, která se vyhodnocuje v reálném čase. Na základě naměřené úrovně pozornosti je následně nastavena rychlost pohybu modelu vlaku na digitálním kolejišti.

Evoluce s kybernetikou

Poznejte proměnu společně s UI a roboty kolem Vás. Uvidíte praktické ukázky našich zajímavých vynálezů. Těšíme se na vás!

Geodata v čase a prostoru

V expozici katedry geomatiky se setkáte s různými podobami dat vztažených nejen k zemskému povrchu na různých místech a v různých časech. Poznáte digitálního multimediálního průvodce projektu Peregrinus Silva Bohemica, obsahujícího zajímavé informace o vybraných barokních poutních zastaveních mezi Českem a Bavorskem, a uvidíte ukázky virtuálních i tištěných 3D modelů barokních památek. Geoprostorová data vztahující se k budoucnosti bude reprezentovat webová aplikace Traffic Modeler, která umožňuje zobrazovat a simulovat dopravní situace v budoucnu na základě zvolených dopravních omezení. Budoucí proměny města Plzně nabídne územní plán včetně ukázek připravovaných projektů zástavby, obchvatů či dalších zajímavých projektů.

Biomechanika lidských kostí

Co to vlastně je biomechanika a jakým způsobem pomáhají lékařům biomechanické experimenty a počítačové simulace? V rámci naší ukázky nahlédnete do výzkumu operačních technik, při nichž jsou do těla pacienta vkládány kovové implantáty, které usnadňují hojení tříštivých zlomenin pánevních kostí. Cílem tohoto výzkumu je návrh optimální techniky, která umožní rychlé hojení zlomeniny a zároveň sníží náročnost a rizika její léčby. 

Jak technologie pomáhají hematologicko-onkologickým pacientům

Darování krve, krevních elementů a kostní dřeně je mnohovrstevnaté odvětví, které má svoji nezastupitelnou úlohu pro pacienty s hematologicko-onkologickým onemocněním. Jak pomáhají naše technologie v této oblasti lékařství? Kde pomáháme my a kde můžete pomoci i vy? To je možno se dozvědět u naší expozice, která je zaměřena na představení spolupráce ZČU, Českého národního registru dárců dřeně a FN v Plzni, jejich rolí při pomoci pacientům. Můžete se blíže seznámit s problematikou dárcovství, odběrem krevních elementů, s využitím výsledků medicínského výzkumu a úlohou technické podpory rozhodování při výběru vhodného dárce a následné imunoterapie.

Pořádáme řadu zajímavých akcí pro veřejnost. Jste vítáni, těšíme se na vás!