Přednášky pro střední školy - fyzika

Fakulta aplikovaných věd ZČU nabízí řadu zajímavých přednášek pro studenty středních škol. Délku přednášky, formu a místo konání lze u většiny přednášek individuálně přizpůsobit. Z tohoto důvodu nejsou u některých vybraných anotací zmíněné informace uváděny.

Máte-li o nějakou zájem, popřípadě by vás zajímalo i jiné téma, napište nám, nebo zavolejte. Těšíme se!

Plazma a plazmové technologie kolem nás

Ing. Tomáš Kozák, Ph.D.

Co je to plazma, kde se vyskytuje v přírodě a jak se využívá v moderních technologiích? Plazma je nazýváno čtvrtým skupenstvím hmoty a v přírodě se s ním zblízka setkáváme velmi ojediněle. Málokdo ale ví, jak mnoho moderních technologií využívá právě plazmové výboje různého druhu: osvětlení, úprava povrchů, mikroelektronika, příprava tenkých vrstev unikátních vlastností, plazmová medicína, rozklad organických nečistot, jaderná fúze a další. Tato přednáška poutavou a interaktivní formou představí různé typy těchto výbojů, popíše jejich základní parametry a vysvětlí fyzikální procesy, které v plazmatu probíhají.

Délka přednášky: 60 min
Vhodné pro: fyzikálně zaměřené skupiny studentů

Pevné látky, jejich struktura a jak ji zkoumat

RNDr. Stanislav Haviar, Ph.D.

Jak se zjistilo, že jsou materiály tvořené atomy? Jak jsou atomy v pevných látkách uspořádány a jak
se to dá zjišťovat? Jak struktura pevných látek ovlivňuje jejich vlastnosti? A k čemu je to dobré? Přednáška představí studentům základní koncepty popisu pevných látek se zvláštním zaměřením na krystalické pevné látky. V přehledné formě pak dále představí základní metody zkoumání struktury pevných látek od historických metod (rentgenová difrakce) až po ty nejmodernější způsoby (obří synchrotrony, elektronové mikroskopy s vysokým rozlišením, mikroskopy atomových sil aj.).

Délka: 70-90 minut - dle domluvy

Unikátní materiály a cesta k nim aneb Slyšeli jste o plazmových technologiích?

Ing. Šárka Zuzjaková, Ph.D.

Dnešní technologie dosahují vysoké úrovně, ale dokáže si někdo představit, co je za tím? Jakto, že se lze posouvat hranice používání materiálů dál a dál? Lehčí, menší, odolnější... Odpovědí jsou: Plazmové technologie. Plazmové technologie umožňují přípravu unikátních materiálů, jejichž limity jsou daleko za hranicí běžného použití. Nechte se zavést do mikrosvěta a objevte nové možnosti.

Délka přednášky: cca 60 minut

MiniNanoCamp - jednodenní výprava do světa aplikované fyziky

tým katedry fyziky, kontaktní osoba Ing. Jiří Rezek, Ph.D.

Účastníci se dozví o stále rostoucím významu materiálového inženýrství v oblasti nanostrukturních tenkovrstvých materiálů a o způsobu jejich vytváření. Poté bude následovat praktická ukázka experimentální přípravy tenkovrstvého materiálu pomocí výbojového plazmatu. Připravený materiál bude analyzován špičkovým přístrojovým vybavením (elektronový mikroskop, rentgenový difraktometr, mikroindentor...). Důraz bude kladen na možnost vše si na vlastní kůži “osahat” a nahlédnout tak pod pokličku vědecké práce.

Délka výpravy: 4-6 hodin
Místo: Fakulta aplikovaných věd, Technická 8, 301 00 Plzeň
Vhodné pro: 2.- 4. ročníky SŠ
Kapacita: 10 studentů