PŘEDNÁŠKY PRO STŘEDNÍ ŠKOLY - MECHANIKA
Fakulta aplikovaných věd ZČU nabízí řadu zajímavých přednášek pro studenty středních škol. Délku přednášky, formu a místo konání lze u většiny přednášek individuálně přizpůsobit. Z tohoto důvodu nejsou u některých vybraných anotací zmíněné informace uváděny.
Máte-li o nějakou zájem, popřípadě by vás zajímalo i jiné téma, napište nám, nebo zavolejte. Těšíme se!
Experimentální stanovení součinitele tření
Radek Bulín, Jan Rendl, Štěpán Dyk
Studenti se seznámí se třením jakožto důležitým jevem, který má v závislosti na dané aplikaci pozitivní, či negativní účinky. Budou ukázány různé způsoby popisu tření a vysvětlena třecí charakteristika. Na jednoduché experimentální úloze si studenti vyzkouší způsob určení součinitele tření mezi různými materiály (polypropylen, ocel, hliník, mosaz aj.).
Požadovaný čas: 45 min
Pomůcky: projektor, demonstrátor tření (nakloněná rovina)
Výpočty úloh kinematiky s využitím počítačů
Stanislav Plánička
Žáci si vytvoří v prostředí MS Excel jednoduchý algoritmus pro počítačové řešení pohybu tělesa s využitím metody počátečního zrychlení. V úvodu si zopakujeme druhý Newtonův zákon pro stanovení zrychlení tělesa a dále výchozí kinematické závislosti mezi polohou, rychlostí a zrychlením. Dále budou studenti seznámeni s principem metody počátečního zrychlení a její algoritmizací. Ve druhé části semináře si studenti sestaví vlastní iterační řešič umožňující modelovat kinematiku tělesa, jehož zrychlení se v čase mění. Jako výchozí bude řešena úloha tlumeného kmitání hmotného bodu zatěžovaného časově proměnnou silou. Pokud zbyde čas, vyzkoušeli by si studenti i aplikaci na další úlohu. Zcela na konec budou prezentovány výsledky uvedené metody aplikované při modelování pohybu kulisového mechanismu, či pohybu vesmírných těles a bude ukázáno porovnání dosažených výsledků s numerickou metodou vyššího řádu přesnosti.
Požadovaný čas: 45 + 45 min
Pomůcky: projektor a plátno, počítače pro žáky (max. po dvojicích u jednoho počítače)
Předpoklady: Fyzika pro první ročník gymnázií (vztah poloha - rychlost - zrychlení, rovnoměrný pohyb, rovnoměrně zrychlený pohyb), základní znalost Excelu (či nějakého ekvivalentu)
Proudění ideálního plynu rozšiřujícím se potrubím
Stanislav Plánička
Při proudění tekutiny potrubím s rozšířením (či zúžením) dojde k poklesu (či nárůstu) rychlosti proudění. Se studenty si zopakujeme základní rovnice mechaniky tekutin a výchozí pojmy jako ideální tekutina nebo stavová rovnice ideálního plynu. Dále se připomeneme řešení proudění ideální kapaliny rozšiřujícím se potrubím. Poté přistoupíme k řešení obdobné situace, avšak s ideálním plynem. Sestavíme nelineární soustavu rovnic popisující zmiňovaný děj a studentům bude ukázán jednoduchý iterační algoritmus pro nalezení jejího řešení.
Požadovaný čas: 45 min
Pomůcky: projektor a plátno
Předpoklady: Fyzika pro první a druhý ročník gymnázií (rovnice kontinuity, Bernoulliho rovnice, fyzika ideálního plynu)
Počítačové modelování trajektorie letu ze Země na Mars
Stanislav Plánička
Po více než půl století nezájmu se zdá, že bychom se mohli dočkat návratu lidí na Měsíc a dokonce i cesty na Mars. V úvodu semináře stručně zmíníme některé historické milníky kosmických letů. Dále si připomeneme Keplerovy zákony a Newtonův gravitační zákon. Pro idealizované kruhové trajektorie Země a Marsu následně odvodíme parametry eliptické přeletové trajektorie sondy v heliocentrické soustavě. Sestavíme matematicko-fyzikální model pro let sondy a ukážeme výsledky jeho řešení pomocí jednoduché numerické metody.
Požadovaný čas: 45 + 45 min
Pomůcky: projektor a plátno
Předpoklady: Fyzika pro první ročník gymnázií (kinematické závislosti, Newtonovy zákony, Keplerovy zákony a gravitační zákon), Analytická geometrie – kuželosečky, elipsa (výhodou, nikoliv podmínkou)
Dynamika kolem nás
doc. Ing. Miroslav Byrtus, Ph.D.
Přednáška si klade za cíl rozšířit znalosti studentů SŠ v oblasti dynamiky. S využitím jednoduchých praktických ukázek bude představen základní popis a vlastnosti kmitajících soustav (matematické kyvadlo a využití jeho principu v seismických tlumičích výškových budov, torzní kyvadlo a torzní kmitání pohonů rotačních strojů). Dále bude ukázán princip stabilizačních účinků gyroskopu a jeho využití v praxi. Závěr bude věnován vybraným reálným problémům z oblasti dynamiky včetně ukázek jejich řešení.
Délka přednášky: 45 min
Proudění tekutin s aplikacemi v průmyslu a v lidském těle
prof. Ing. Jan Vimmr, Ph.D.
Přednáška si klade za cíl rozšířit znalosti studentů SŠ v mechanice tekutin a počítačových simulacích proudění tekutin pomocí profesionálního výpočtového systému ANSYS Fluent. V první části přednášky budou na zajímavých praktických příkladech ukázány základní principy a zákony mechaniky tekutin, jako např. Archimédův zákon nebo použití Bernoulliovy rovnice v dynamice kapalin a plynů. Ve druhé části přednášky budou s využitím výpočtového systému ANSYS Fluent prezentovány jak reálné simulace proudění stlačitelných tekutin s aplikacemi ve vnitřní aerodynamice, tak i simulace proudění nestlačitelných kapalin s aplikacemi v biomechanice, konkrétně budou ukázány reálné simulace proudění krve v cévách pro diagnostiku kardiovaskulárních problémů.
Délka přednášky: 45 - 90 min (dle požadavku SŠ)