Středoškolská odborná činnost - témata FYZIKA

Na opravdovou vědu nemusíš čekat až na univerzitu. Vyber si téma a na Fakultě aplikovaných věd ZČU ti velmi rádi pomůžeme!

Spektroskopická elipsometrie a související optické modelování

doc. Ing. Jiří Houška, Ph.D.

Klíčovou technikou pro studium optických vlastností tenkovrstvých materiálů vytvářených atom po atomu je spektroskopická elipsometrie. Cílem projektu je seznámit se s obsluhou elipsometru VASE, seznámit se s optickým modelem popisujícím vybraný materiál a případně jej vylepšit, zjistit vlastnosti (tloušťka, index lomu 'n', extinkční koeficient 'k') určeného tenkovrstvého materiálu nebo jednotlivých složek multivrstvy. Přesnější specifikace (např. studium závislosti vlastností na použitém disperzním vztahu nebo studium jejich plošného profilu) bude sdělena při zadání projektu.

Snižovaní emisí CO2 pomocí vývoje nových materiálů s nízkým třením

Ing. Zbyněk Soukup, Ph.D.

Proces tření je charakterizován koeficientem tření, který vyjadřuje odpor při klouzání jednoho tělesa po povrchu druhého. Při této interakci dochází současně i k opotřebení, tj. ke ztrátě materiálu povrchu obou těles. Procesy tření a opotřebení materiálů se zabývá obor tribologie. V rámci práce studenti provedou měření základních tribologických charakteristik na několika vzorcích pokrytých speciálními tribologickými vrstvami a vyhodnotí vhodnost těchto vrstev pro praktické aplikace např. v automobilovém průmyslu.

Plazmové čištění vody – rozklad organických nečistot

doc. Ing. Pavel Baroch, Ph.D.

Rozklad určitých organických látek (např. organická barviva, antibiotika, cytostatika, psychotropní látky apod.) obsažených ve vodě je běžnými metodami velmi obtížný. Využití plazmatu dává určitou naději pro úplný nebo alespoň částečný rozklad těchto látek na komponenty rozložitelné biologickou cestou. Cílem práce bude navrhnout a otestovat možný způsob využití této technologie pro čištění vody.